20.02.2023

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Masz utrudniony kontakt ze swoim dzieckiem? Nie wiesz, jak rozwiązać problem? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem nazywane jest alienacją rodzicielską i zwykle ma na celu zniszczenie zbudowanej relacji pociechy z jednym z rodziców. Takie działania mogą przybierać rozmaitą formę, ale najczęściej wiąże się z wywożeniem dziecka, czy organizowaniem mu innych zajęć, by nie doszło do spotkania z drugim rodzicem. 

Jednak to nie wszystko, ponieważ utrudnianie kontaktów z dzieckiem wiąże się także z różnego typu manipulacjami, w tym na przykład z opowiadaniem dziecku wymyślonych historii o byłym partnerze, czy nawet oferowaniu mu różnego typu prezentów w momencie, gdy ma się spotkać z danym rodzicem. 

Przy tego typu sytuacjach dziecko może stracić chęć do kontaktowania się z rodzicem, z którym nie mieszka na co dzień. Oczywiście jeśli matka utrudnia kontakt z dzieckiem, to nie wyjdzie to na korzyść maluchowi i sąd ma tego świadomość. Dlatego przy rozwodach oraz sprawach związanych z opieką nad dziećmi ustala odgórne zasady, co do wychowywania dziecka przed jednego z rodziców, ale również do kontaktów małoletniej osoby z drugim rodzicem.

Co grozi za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Zasady opieki nad dziećmi zostają po to ustalone, żeby je respektowały obie strony. Jeśli okaże się, że jedna ze stron próbuje manipulować dzieckiem i utrudnia kontakt, to należy spodziewać się poważnych konsekwencji. Co to dokładnie oznacza? Co na utrudnianie kontaktów z dzieckiem kodeks karny mówi? Na samym początku sąd zwykle decyduje się na zastosowanie ponaglenia, co do respektowania zasad ustalonych na sprawie o opiekę nad dzieckiem oraz kontakty z drugim rodzicem. 

Jeśli to nie zapewni żadnych efektów, to już mogą grozić naprawdę surowe kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem i w takich przypadkach sąd może narzucić karę grzywny. W skrajnych przypadkach może wynosić ona nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Warto także zauważyć, że odpowiednie organy i instytucje pracują nad tym, aby kary stały się jeszcze surowsze i wiązały się nawet z karą więzienia. 

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem co robić?

Trzeba liczyć się z tym, że były partner nie przestanie utrudniać kontakty i jego działania mogą jeszcze przybrać na sile. Dlatego nie należy biernie patrzeć na jego działania, tylko sporządzić wniosek o utrudnianie kontaktów z dzieckiem i złożyć go do sądu. Aby jednak ten etap przebiegł jak najszybciej, warto poprosić o wsparcie adwokata, ponieważ nie dość, że dysponuje odpowiednią wiedzą, to jeszcze doświadczeniem przy prowadzeniu tego typu spraw, więc będzie w stanie wyegzekwować prawo do kontaktów z dzieckiem.

05.05.2023

Podział majątku – niezwykle istotna kwestia w sprawach rozwodowych

Zobacz więcej

20.04.2023

Czy do rozwodu potrzebni są świadkowie? Odpowiadamy!

Zobacz więcej