24.01.2023

Rozwód z orzekaniem o winie – jak wygląda podział majątku?

Rozwód z orzekaniem o winie – jak wygląda podział majątku?

Orzeczenie o winie jednego ze współmałżonków za rozpad pożycia oznacza poważne konsekwencje prawne, które w uprzywilejowanej sytuacji stawiają współmałżonka nieponoszącego winy za rozpad związku. Dla wielu osób nurtującą kwestią jest to, jak rozwód z orzeczeniem winy wpływa na podział majątku, a także, czy pokrzywdzony współmałżonek może liczyć na alimenty. Sprawdźmy, jak orzeczenie o winie oddziałuje na podział majątku. 

Jakie przesłanki mogą być podstawą do orzeczenia winy?

Każda sprawa rozwodowa jest inna, a lista zawinionych przyczyn jest w związku z tym bardzo elastyczna. Sąd podchodzi indywidualnie do każdej sprawy i rozpatruje wszystkie okoliczności danego przypadku. Możemy jednak wyróżnić najczęstsze przesłanki, które mogą być podstawą do orzeczenia o winie jednego ze współmałżonków. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć: zdradę małżeńską, przemoc fizyczną, przemoc psychiczną, przemoc ekonomiczną, alkoholizm oraz inne nałogi, porzucenie małżonka czy też chorobliwą zazdrość. 

W jaki sposób rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku?

Wbrew pozorom, orzeczenie o winie samo w sobie nie wpływa na podział majątku. Współmałżonkowie cały czas mają równe prawa do wspólnego majątku. Jednak osoba pokrzywdzona może wnioskować o uprzywilejowany podział majątku, domagając się większego udziału. Jednak to od decyzji sądu zależy, czy współmałżonek, który nie zawinił przy rozpadzie związku rzeczywiście otrzyma większy udział. Co ważne, orzeczenie o winie nie może być podstawą do zmian warunków zawartych w intercyzie. Rozdzielność majątkowa a rozwód z orzekaniem o winie może jednak usprawnić proces podziału. 

Rozwód z orzekaniem o winie a alimenty

Poszkodowany współmałżonek może jednak domagać się ustalenia alimentów, jeśli niezawiniony przez niego rozpad związku prowadzi do znacznego pogorszenia sytuacji materialnej. Sąd może ustalić alimenty na rzecz małżonka, a orzeczenie o winie jest tu istotnym czynnikiem, który determinuje wysokość zasądzonych alimentów. 

W jaki sposób dochodzić swoich praw przed sądem?

To całkowicie naturalne, że współmałżonek, który nie ponosi winy za rozpad związku oczekuje sprawiedliwości i uwzględnienia winy drugiej strony w podziale majątku lub przy rozpatrywaniu pozwu o alimenty. Podstawą jest doświadczony adwokat, który pomoże udowodnić winę współmałżonka oraz uzyskać zadowalające orzeczenie sądu. Na stronie poświęconej ofercie znajdziesz więcej informacji na temat wsparcia prawnego w sprawach rozwodowych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tym zagadnieniem, serdecznie zachęcam do kontaktu. 

05.05.2023

Podział majątku – niezwykle istotna kwestia w sprawach rozwodowych

Zobacz więcej

20.04.2023

Czy do rozwodu potrzebni są świadkowie? Odpowiadamy!

Zobacz więcej