02.03.2023

Pozew o alimenty – jak napisać i złożyć?

Pozew o alimenty – jak napisać i złożyć?

Jeśli chcemy uzyskać pomoc finansową od drugiego rodzica, który nie łoży na dzieci dobrowolnie, to trzeba złożyć pozew o alimenty. Tylko jak go napisać? Gdzie złożyć pozew o alimenty i z jakimi kosztami będzie się to wiązać? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych wskazówek, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Jak napisać pozew o alimenty?

Pozew o alimenty jest pismem inicjującym postępowanie sądowe, więc należy przygotować je w odpowiedni sposób. Co to dokładnie oznacza? Jak należy napisać taki pozew o alimenty? Na pewno należy dopilnować, by znalazły się w nim wszystkie najważniejsze informacje, a więc na przykład miejscowość i data sporządzenia pozwu, czy nawet oznaczenie stron postępowania. 

Jednak to dopiero początek, ponieważ należy też wskazać właściwy sąd oraz wydział, do którego kierujemy swoje pismo, czy nawet wartości przedmiotu sporu. Dodatkowo pozew o alimenty uzasadnienie musi mieć i warto też zawrzeć wniosek o zasądzenie alimentów. Dobrą praktyką okazuje się również załączenie oświadczenia związanego z informacją o tym, czy strony próbowały rozwiązać spór pozasądownie. Na koniec nie możemy też zapomnieć o swoim podpisie.

Jak złożyć pozew o alimenty?

Aby złożyć pozew o alimenty, trzeba też skompletować kilka dokumentów. Przede wszystkim mowa tutaj o odpisie skróconym aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie z zakładu pracy o zarobkach lub zaświadczenie z urzędu pracy o zasiłku dla bezrobotnych. 

Do tego konieczne będą też rachunki za wydatki na dziecko, czy kopia umowy o pracę lub PIT za poprzedni rok rodzica, od którego domagamy się alimentów, a jeśli nasz pozew o alimenty z zabezpieczeniem takiego dokumentu nie posiada, to trzeba zawnioskować do sądu, aby zobowiązał pozwanego do jego przedłożenia. 

Jeśli ubiegamy się o alimenty od męża lub żony, to trzeba załączyć też skrócony akt małżeństwa, a jeśli już ma się za sobą rozwód, to odpis wyroku rozwodowego. Do pozwu warto też dołączyć inne dokumenty, które mogą potwierdzić złą sytuację finansową i całość należy złożyć w sądzie rejonowym, odpowiednim dla miejsca zamieszkania osoby, od której chcemy ubiegać się o alimenty.

Ile kosztuje napisanie pozwu o alimenty?

Każdy, kto chce się ubiegać alimenty, może zmierzyć się samodzielnie ze sporządzeniem pisma, lecz jest to bardzo trudne zadanie dla kogoś, kto nie dysponuje odpowiednią wiedzą. Dlatego, zamiast narażać się na rozczarowanie, lepiej postawić na profesjonalny pozew o alimenty, zwłaszcza że jego koszty wcale nie muszą być wygórowane. Aby się o tym przekonać, wystarczy postawić na usługi adwokata Bielsko Biała, ponieważ to właśnie on uczciwie wycenia swoje usługi.

05.05.2023

Podział majątku – niezwykle istotna kwestia w sprawach rozwodowych

Zobacz więcej

20.04.2023

Czy do rozwodu potrzebni są świadkowie? Odpowiadamy!

Zobacz więcej