09.01.2023

Jakie konsekwencje niesie ze sobą rozwód z orzekaniem o winie?

Jakie konsekwencje niesie ze sobą rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód to dla większości osób bardzo traumatyczne i stresujące przeżycie. Warto wiedzieć, że rozwód z orzekaniem o winie jest nieco bardziej skomplikowany i zajmuje więcej czasu, aniżeli rozwód bez orzekania o winie. W tej sytuacji pokrzywdzony współmałżonek może jednak liczyć na orzeczenie, które postawi go w uprzywilejowanej sytuacji. Co daje rozwód z orzekaniem o winie?

Kiedy może zostać orzeczona wina współmałżonka?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, kiedy rozwód z orzekaniem o winie jest najlepszym rozwiązaniem. Na ten wybór powinny się zdecydować osoby, które nie zawiniły rozpadowi związku, a jednocześnie obwiniają za rozpad małżeństwa drugą stronę. Bardzo istotną kwestią są jednak dowody potrzebne do orzeczenia o winie. Jakie są potencjalne przyczyny, które umożliwią rozwód z orzekaniem o winie? Do głównych przyczyn zaliczyć należy: zdradę małżeńską, przemoc fizyczną lub psychiczną, przemoc ekonomiczną, ale również alkoholizm lub inny nałóg współmałżonka. Każdy przypadek i jego okoliczności są odrębnie analizowane przez sąd. 

Co właściwie daje rozwód z orzekaniem o winie?

Biorąc pod uwagę dłuższy czas trwania sprawy, a także wywlekanie na wokandzie bardzo intymnych tematów, rodzi się pytanie o rozwód z orzekaniem o winie co daje i na jakie korzyści może liczyć poszkodowany współmałżonek. Orzeczenie o winie może (choć nie musi!) wpłynąć na decyzję sądu w kwestii podziału majątku, a osoba pokrzywdzona może ubiegać się o większy udział w majątku wspólnym. Jednocześnie, pokrzywdzony współmałżonek zyskuje możliwość żądania alimentów, a orzeczenie o winie i jej okoliczności mogą wpłynąć na ich wysokość. Dla wielu osób istotną kwestią jest także samo poczucie sprawiedliwości. 

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

Osoby, które chcą uzyskać rozwód z orzekaniem o winie muszą uzbroić się w cierpliwość, a ponadto zdobyć dowody na winę współmałżonka. Takie sprawy trwają znacznie dłużej i mogą się ciągnąć latami. W standardowych przypadkach, rozwód z orzekaniem o winie trwa ok. półtora roku. Duże znaczenie w tej kwestii ma jednak doświadczony adwokat, który pomoże zdobyć dowody, a także poprowadzi sprawę w taki sposób, aby zwiększyć szanse na szybsze sfinalizowanie rozwodu. Na stronie poświęconej ofercie dowiesz się więcej na temat tego, jak wygląda wsparcie prawne w sprawach rozwodowych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z zagadnieniem rozwodu z orzekaniem winy, zachęcam do kontaktu. 

05.05.2023

Podział majątku – niezwykle istotna kwestia w sprawach rozwodowych

Zobacz więcej

20.04.2023

Czy do rozwodu potrzebni są świadkowie? Odpowiadamy!

Zobacz więcej