27.11.2022

Jak w praktyce wygląda rozwód?

Jak w praktyce wygląda rozwód?

Decyzja o rozstaniu jest jedną z najcięższych dla wielu małżeństwem, zwłaszcza że wiąże się z postępowaniem sądowym. Jak w praktyce wygląda taki rozwód? Z jakimi formalnościami trzeba się zmierzyć? Jak wygląda sprawa, gdy są dzieci? Ile trzeba czekać na rozwód od złożenia wniosku? Nasz tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Od czego zaczynają się przygotowania do rozwodu?

Jeśli chcemy, by postępowanie rozwodowe ruszyło, to naszym pierwszym krokiem będzie sporządzenie oraz złożenie stosownego pisma w Sądzie Okręgowym. Co ważne, pismo musi spełniać wszystkie wymagania, więc lepiej dobrze przygotować się do jego sporządzenia oraz pamiętać, by złożyć go z odpowiednimi dokumentami. Jeśli nie wiemy, jak sporządzić takie pismo, lub po prostu chcemy dowiedzieć się, jak wygląda rozwód, to zawsze możemy postawić na fachowe wsparcie.

Do swojej dyspozycji mamy adwokata Bielsko Biała, czyli osobę, która dysponuje szeroką wiedzą oraz doświadczeniem w prowadzeniu tego typu spraw. Dzięki temu nie tylko udzieli nam fachowego doradztwa, ale również zapewni wsparcie w przygotowaniu samego pozwu oraz na sprawie w sądzie.

Jak wygląda rozwód na sali sądowej?

Przebieg rozprawy praktycznie za każdym razem wygląda tak samo, a to oznacza, że może wiązać się z przesłuchaniem rozstających się małżonków. Jako pierwszy zeznania składa powód, a następnie pozwany. Na pewno należy spodziewać się pytań mających na celu ustalenie, czy między małżonkami nastąpił już zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego.

Sąd zobligowany jest także do ustalenia, czy wszelkie więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze zostały zerwane między rozstającymi się małżonkami. Czasami też wzywani są i przesłuchiwani świadkowie, ale ich obecność zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Na pewno istotne znaczenie będzie mieć tutaj to, czy strony chcą orzekać o winie lub posiadają wspólne małoletnie dzieci.

Od razu nasuwa się kolejne pytanie – jak wygląda rozwód gdy są dzieci? Na pewno trzeba będzie zmierzyć się z ustaleniem, kto będzie sprawował władzę rodzicielską. Poza tym trzeba też przebrnąć przez ustalenie wysokości alimentów, więc lepiej wcześniej się zastanowić, ile chcielibyśmy otrzymać środków na dzieci.

Jak długo trwa rozwód w sądzie?

Praktyka pokazuje, że postępowanie rozwodowe może trwać od kilku tygodni do kilku lat. Na pewno na to, jak długo czeka się na rozwód od złożenia wniosku, wpłynie kilka aspektów. Przede wszystkim mowa tutaj o rodzaju naszej sprawy, czy o zajętym stanowisku. Jeżeli małżeństwo jest zgodne i chce zakończyć związek, to bardzo prawdopodobne jest, iż postępowanie zakończy się na jednej rozprawie i to po przesłuchaniu wyłącznie samych stron.

Jednak zdarzają się też przypadki, że sąd może odroczyć wydanie wyroku, więc jak długo trwa rozwód w takich przypadkach? Tutaj należy mieć na uwadze, że ogłoszenie wyroku może być przeniesione na późniejszy okres. Czasami jest to kilka dni, tygodni lub miesięcy.

05.05.2023

Podział majątku – niezwykle istotna kwestia w sprawach rozwodowych

Zobacz więcej

20.04.2023

Czy do rozwodu potrzebni są świadkowie? Odpowiadamy!

Zobacz więcej