10.11.2022

Jak przebrnąć przez przygotowanie i złożenie pozwu rozwodowego?

jak napisać pozew o rozwód

Już sama decyzja o zakończeniu związku małżeńskiego nie należy do najłatwiejszych, ale trzeba jeszcze zmierzyć z wieloma formalności. Jedną z nich pozostaje przygotowanie i złożenie pozwu rozwodowego. Jak się do tego zabrać? Jak przygotować sam pozew o rozwód? Co powinno się w nim znaleźć i jak złożyć pozew? Nasz tekst dostarczy Ci cennych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Przygotowanie pozwu rozwodowego – jak się do tego zabrać?

Przygotowanie pozwu rozwodowego może wydawać się bardzo proste, ale tylko wtedy, gdy sami nie musimy zmierzyć się z jego przygotowaniem. W praktyce, jeśli chcemy, by pozew został odpowiednio sporządzony, to trzeba dopilnować, by była zachowana odpowiednia forma oraz by w piśmie znalazły się wszystkie wymagane informacje.

Zatem jak napisać pozew o rozwód? Jeśli zdecydujemy się na samodzielne sporządzenie takiego pisma, to musimy uwzględnić oznaczenie sądu, swoje dane i współmałżonka, oraz określić, że jest to pozew o rozwód i przedstawić swoje żądania. Kluczowe będzie także wskazania, co jest powodem naszej decyzji oraz dołączyć pewne dokumenty, w tym na przykład akt stanu cywilnego, czy akty urodzenia małoletnich dzieci.

Jeśli nie jesteśmy w stanie zmierzyć się z samodzielnym sporządzeniem pozwu rozwodowego, to zawsze do naszej dyspozycji pozostaje adwokat Bielsko Biała. Pamiętajmy, że to wykwalifikowana i doświadczona osoba, która dysponuje szeroką wiedzą, umiejętnościami oraz praktyką.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Sprawę o rozwód w pierwszej instancji rozpatruje sąd okręgowy, więc to właśnie do niego należy się zgłosić. Co ważne, wybór nie powinien paść na dowolny sąd okręgowy, ale na ten, który został wskazany w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. W takim razie gdzie złożyć pozew o rozwód? Odpowiedź jest prostsza, niż by się mogło wydawać, ponieważ Pozew rozwodowy wystarczy złożyć do właściwego sądu okręgowego, w którego obrębie mieliśmy ostatnie miejsce zamieszkania.

Jeśli ani my, ani nasz małżonek nie mieszka już w okręgu tego sądu, to wówczas pozew o rozwód należy kierować wyłącznie do sądu miejsca zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli i tej podstawy nie ma, to w takich przypadkach pozew należy skierować do sądu miejsca zamieszkania powoda (czyli do tego, w którym obrębie my mieszkamy).

Jak złożyć pozew o rozwód?

Całe szczęście istnieje kilka sposobów na to, by złożyć pozew o rozwód, a wybór tego odpowiedniego powinien zależeć od nas, jak również od naszych preferencji. Zatem jak złożyć pozew o rozwód? Jakie mamy możliwości? Na pewno możemy samodzielnie dostarczyć pozew do biura podawczego Sądu Okręgowego. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by pozew o rozwód złożyć w sądzie za pośrednictwem poczty. W tym przypadku warto stawiać na listy polecone z dowodem nadania. Poza tym złożeniem pozwu może też zająć się w naszym imieniu adwokat.

05.05.2023

Podział majątku – niezwykle istotna kwestia w sprawach rozwodowych

Zobacz więcej

20.04.2023

Czy do rozwodu potrzebni są świadkowie? Odpowiadamy!

Zobacz więcej