15.03.2023

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC – jakie są podobieństwa i różnice?

 

Jakie są podobieństwa między zadośćuczynieniem a odszkodowaniem z OC? A co z różnicami? Czy znajdziemy jakieś? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest zadośćuczynienie i odszkodowanie z OC?

Przede wszystkim zacznijmy od samego wyjaśnienia pojęć zadośćuczynienie z OC oraz odszkodowania z OC. Co się skrywa pod każdym z nich? Zadośćuczynienie z OC to rekompensata finansowa związana ze szkodą niematerialną, a jej zadaniem jest wynagrodzić w pewien sposób osobie poszkodowanej doznane krzywdy. Z racji tego, że mówimy o szkodzie niemajątkowej to dotyczy to szkody na osobie, jednakowo szkody fizycznej (urazy na ciele) lub psychicznej (na przykład rozstrój zdrowia psychicznego po śmierci bliskiej osoby). 

Z kolei odszkodowanie z OC to naprawienie szkody materialnej, które może przybierać różne formy i w dużej mierze zależy od woli poszkodowanego. Najczęściej wskazuje się, że poszkodowany może domagać się naprawy szkody poprzez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej lub przywrócenie stanu poprzedniego sprzed powstania szkody. Jeśli zatem w grę wchodzi uszkodzenie pojazdu, to oczywiście poszkodowany może zażądać od sprawcy wypłacenia rekompensaty pieniężnej lub naprawy naszego pojazdu.

Jednak zdarzają się sytuacje, gdzie wyrównanie powstałej szkody dotyczy utraconych zarobków. Jeśli okaże się przez sprawcę nie można wykonywać swoich obowiązków, bo nie pozwala nam na to stan zdrowia, to można ubiegać się o wyrównanie za cały ten okres. 

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC – jakie są różnice?

Bazując już na pierwszej części artykułu, można wychwycić różnice między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem. Najprostsze rozróżnienie jest takie, że w przypadku szkody psychicznej lub fizycznej możemy ubiegać się o zadośćuczynienie, a jeśli dojdzie do szkody majątkowej, to odszkodowania.

Jednak znajdzie się też inna, ale jakże kluczowa różnica między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem. Warto zauważyć, że zadośćuczynienie może dotyczyć również cudzych wypadków, w tym na przykład członków naszej rodziny. W przypadku odszkodowania mamy do czynienia wyłącznie ze szkodą, w której sami byliśmy poszkodowanymi. 

A co z podobieństwami? Znajdziemy jakieś?

Okazuje się, że tak! Warto zacząć od tego, że w obu przypadkach mamy do czynienia ze świadczeniami, które dotyczą wypadków, a więc sytuacji, w których może dojść do powstania szkody. Jeśli zastanawiamy się, czy zadośćuczynienie a odszkodowanie z oc ma jeszcze inne podobieństwa, to szybko dojdziemy do wniosku, że tak, ponieważ oba mogą być  wypłacane w formie pieniężnej. 

Jednak warto też zauważyć, że w przypadku odszkodowania to nie jedyna opcja, ponieważ równie dobrze możemy domagać się przywrócenia stanu poprzedniego, a więc na przykład naprawy swojego pojazdu. Aby jednak wszystko przebiegło jak najsprawniej, zawsze warto brać pod uwagę wsparcie ze strony wykwalifikowanego adwokata.  

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami!

05.05.2023

Podział majątku – niezwykle istotna kwestia w sprawach rozwodowych

Zobacz więcej

20.04.2023

Czy do rozwodu potrzebni są świadkowie? Odpowiadamy!

Zobacz więcej